TOORTOIT

Mis on toortoit ehk elustoit?

 shutterstock_köögiviljad

Toortoit ehk elus toit on taimne toit, mida ei ole kuumutatud üle +46°C. 

 

Üks kõige sagedamini esitatav küsimus on, miks toorelt?

Toidu kuumutamine üle 46°C hävitab suurema osa toitaineid.

Kuumutatud toidud nõrgendavad immuunsust, ummistavad jämesoolt ja juhivad selliste haiguste nagu vähk ja diabeet põhjustajate nimistut.

Elus toit on rikas klorofülli ja ensüümide poolest.

Elus toit on kõige toitainerikkam toit.

Elus ensüümiderikas toit suudab taastada ülekoormatud/väsinud süsteemi.

Igapäevaste roheliste mahlade, idandite, salatirohelise ja maitsetaimede kõrgeklorofülli sisaldus mõjutab sind kaks ühes viisil – klorofüll puhastab verd ja mõjub raku uuendajana.

Aminohapped, mineraalid, vitamiinid, süsivesikud, hapnik, ensüümid ja hormoonid – on kõik esindatud elusas toidus oma kõige kvaliteetsemal moel.

Veidi põhjalikumalt

Toortoitluse unikaalseim aspekt seisneb toidu ensüümiderohkuses. Ensüümid hakkavad hävinema, kui toidu kuumus jõuab 48°C-ni (120°F). Ensüüme on leitud ainult elusates rakkudes, toortoidus, sh ka madalal temperatuuril kuivatatud toidus. Ensüümid on katalüsaatorid, elementide teisendajad.

Toortoiduga saadav küllaldane kogus mineraale aktiveerivad meie rakusisese metaboolse ensüümide süsteemi. Mineraalid annavad ensüümidele pikaealisuse. Eesmärgiks on suurendada mineraalide jõudmist rakuni nii, et see aktiveeriks kõik ensüümid, mis omakorda suurendab elektromagnetilist laengut igas rakus ja põhjustab nii rakkude omavahelise harmoonia.

Toidu kuumtöötlemisel hävib Max Planti Instituudi andmetel 50% valku, 60-70% vitamiinidest sh 96% B1 ja B12, %, foolhape 97%, biotiin 72%, C-vitamiini 70-80%, 100% ensüüme ja fütotoitaineid.

Ensüümid

Miks annab elus toit parema vananemisvastase, krooniliste haiguste vähenemise, suurema vitaalsuse efekti? Osaliselt on vastus selles, et küpsetamisel hävivad ensüümid. Kuumtöötlemine kolme minuti jooksul keemistemperatuuril hävitab kõik ensüümid. Ensüümid ei ole lihtsalt katalüsaatorid, mis aitavad metaboolsetele protsessidele kaasa, vaid kannavad endas eluenergiat, nad on elavad valgud ja elujõud meie biokeemilises ja metaboolses protsessis. Ensüümid aitavad parandada isegi meie RNA-d ja DNA-d.

Ensüümid aitavad muundada ja hoida energiat, aktiveerivad hormoone, võtavad osa nende endi tootmistsüklitest, lahustavad kiudaineid ja võtavad osa vere hüübimisest, neil on põletikuvastane ja isegi valuvaigistav toime.

Ensüümid aitavad tasakaalustada ja tugevdada meie immuunsussüsteemi; toetavad paranemist vähist, sclerosis multiplexist, reumatoidsetest vaevustest, artriidist. Ensüümid töötavad rakusiseselt, raku nukleonites ja mitokondrites, kus toodetakse keha energia.

Paljud vabad ensüümid, põhiliselt proteaasid, on seotud valkude kandmisega seerumisse. Need valgud, alfaglobuliinid, transportensüümid ja teised molekulid erinevates keha osades reguleerivad kõiki kehas toimivaid protsesse.

Ensüümid on kriitiliselt vajalikud meie keha heaks toimimiseks. Vananemisega meie ensüümide kontsentratsioon väheneb. Ensüümide üks uurijaid dr. Edward Howell usub, et ensüümide säilitamises peitub pikaealisuse saladus.

Üks viis säilitada meie kehas vajalik ensüümide kontsentratsioon on süüa elusat toitu selle naturaalses olekus. Loomulik toit annab terveima valiku kõigist toitainetest. Elus ehk toores toit toodab kehas rohkem energiat ja on seega aluseks pikale tervele elueale. Seega ei ole toit ainult hulk kaloreid, vaid on kogum/summa toitainetest ja energiast. Meie kudede ja rakkude laengupotentsiaal on otseselt seotud rakkude elujõuga. Kui rakkudel on õige mikroelektriline laeng, on nad suutelised puhastama ennast toksiinidest ja tugevdama osalust ning võimekust töötada keha loomisprotsessides.

 shutterstock_marjad